DEVILBISS DV1-C2+ Clearcoat HVLP PLUS Gravity Spray Gun 1.3mm DV1-C-000-13-C2
Only 1 left
SKU: DV1-C-000-13-C2
This is a Sample Product Title
The DV1 Clearcoat boasts comprehensive features that revitalize the spraying process, including
  • Silent-action trigger designed to remove sideways and rotary play to deliver a soft, smooth pull
  • Quick release air cap for quick and easy changes and easy access to the fluid tip
FEATURES
  • Delivers ultimate clearcoat application performance
  • Sprays a uniform pattern that lays the clear flat and easily wets up a surface
  • Atomizes effortlessly, producing an even distribution of super-fine particles
  • Provides maximum comfort and easy use from set-up through the entire spraying process
  • Provides improved transfer efficiency and saves time completing each job
PERFORMANCE GUIDE
  • Air Cap Part Number 704435
  • Air Cap & Type DV1-C2 Plus (HVLP)
  • Recommended Air Pressure 1.5 bar (22 psi)
  • Air Consumption 285 L/min (10.0 scfm)
  • Fluid Flow 140 - 190 g/min
  • Pattern Height 325 mm (12.8 in)
Customer Reviews
Be the first to write a review
0%
(0)
0%
0%
0%
0%